Zarobki w IT

Zarobki w IT

Wiele osób uważa, że programiści mogą poszczycić się wysokimi zarobkami. I nie dość, że na ich koncie ląduje miesięcznie kilka tysięcy, to jeszcze mają pracę lekką, przyjemną i bezproblemową. Bo jaki niby może być problem w siedzeniu przed komputerem? Cóż, ten utopijny obraz nieco odbiega od rzeczywistości. To praca, która wymaga dużego zaangażowania i ogromnych pokładów czasu. A jak wyglądają zarobki w IT? Ile jest prawdy w stale pojawiających się ofertach pracy, gwarantujących kuszące wynagrodzenie?

Na początku tego roku Bulldogjob opublikował raport z „Badania społeczności IT 2020”. Jest to jedna z najnowszych i najważniejszych publikacji, ponieważ dzięki niej możemy dowiedzieć się, skąd osoby wchodzące do branży IT pozyskują wiedzę, gdzie zdobywają doświadczenie, w jak dużych firmach pracują, a także – ile zarabiają. Artykuł, który właśnie czytacie, bazuje na danych zawartych w raporcie. Wynika z niego na przykład to, że zarobki w IT trudno jest umieścić w sztywnych ramach, ponieważ wpływ na ich wysokość ma wiele różnorodnych czynników. Przybliżymy Wam najważniejsze z nich.

Rozwój branży IT w Polsce

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, a wraz z nim zmieniamy się my, pracownicy. Stawiamy na specjalizacje z perspektywami. Nic dziwnego, że nasze myśli coraz częściej biegną ku programowaniu. W Polsce najliczniejszą grupę w branży IT stanowią programiści – aż 56,7%. Inne zawody, do których można zaliczyć m.in. administratora / DevOpsa, QA / Testera czy Project Managera / Product Ownera są wybierane dużo rzadziej. Poza tym, specjaliści IT są poszukiwani nie tylko w przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Bez problemu znajdą pracę w finansach czy bankowości, usługach internetowych, telekomunikacji, konsultingu. Najczęściej decydują się na zdobywanie doświadczenia w dużych korporacjach zatrudniających powyżej 10 tys. osób (18%). Tylko 3,2% osób to freelancerzy, czyli wolni strzelcy samodzielnie poszukujący zleceń. 23% specjalistów IT pracuje na stanowisku Juniora, 43% na stanowisku Mida, a 34%Seniora. To w teorii, bo spora grupa pracowników uważa, że ich kompetencje są dużo wyższe.

Badanie społeczności IT 2020

https://bulldogjob.pl/it-report/2020

Zarobki w IT kontra doświadczenie

Według danych zawartych w raporcie opublikowanym przez Bulldogjob, większość osób planujących rozpocząć karierę w IT wybiera studia. Pozostali czerpią wiedzę z blogów tematycznych, kursów online, książek, forów tematycznych i płatnych kursów programowania. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, musimy pamiętać, nie ma programowania bez praktyki. Wiedzą o tym doskonale pracodawcy, którzy w zdecydowanej większości poszukują pracowników z doświadczeniem. I choć nie brakuje firm, które szkolą od podstaw, to kandydaci raczej nie mogą spodziewać się wysokiego wynagrodzenia. Inaczej sprawa ma się ze specjalistami IT, którzy wiedzę – nawet podstawową – już mają. Junior może spodziewać się zarobków w okolicach 4 tys. zł na rękę, Mid zarobi około 6 do 8 tys. zł, Senior – nawet 10 do 14 tys. zł. Co ciekawe, to nie programiści zawsze zarabiają najwięcej. Tak jest tylko w przypadku Juniorów. W grupie Midów i Seniorów na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć architekci IT.

Zarobki w IT mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych na rękę miesięcznie

https://nofluffjobs.com/blog/chcesz-sie-przebranzowic-sprawdz-czy-nadajesz-sie-na-programiste/

Zarobki w IT na mapie Polski

Nie wszędzie zarobimy tyle samo. Innymi słowy, na mapie Polski znajdziemy miasta, w których nasze zarobki będą wyglądać znacznie lepiej. Dlatego, jeśli jesteśmy głodni wrażeń (i lepiej prezentujących się pensji), wybierzmy się do Warszawy lub Wrocławia. Specjaliści pracujący tych miejscowościach statystycznie zarabiają podobnie. W Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Aglomeracji Śląskiej i Poznaniu znajdziemy oferty pracy prezentujące nieco mniejsze wynagrodzenia. Na najniższe zarobki w IT mogą liczyć specjaliści pracujący w Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie. Porównując różne lokalizacje, różnica wynagrodzeń może wynieść nawet 40%. Jak to wygląda w praktyce? Biorąc pod uwagę średnią dla miasta, specjalista z Warszawy zarobi 9448 zł, natomiast z Rzeszowa – 5689 zł na rękę. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy również od stanowiska, jakie obejmują specjaliści. Najmniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi miejscowościami można zaobserwować przy stanowiskach seniorskich (różnica na poziomie 15%).

W Warszawie i Wrocławiu zarobki w IT wyglądają znacznie lepiej

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/zarobki-w-warszawie_pr-3051.html

Zawody przyszłości w IT

Zarobki pracowników branży IT prezentują się bardzo obiecująco – zwłaszcza jeśli porównamy je do najniższej krajowej, która w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto (czyli 1920,62 zł netto, a 2041,62 zł netto dla pracowników poniżej 26 roku życia). Dodatkowo, jak wynika z przeprowadzonego badania ankietowego, nie trzeba być absolwentem studiów informatycznych, by znaleźć zatrudnienie w tej branży. A skoro tak jest, to dlaczego rynek IT zmaga się z niedoborem pracowników? Powtórzmy raz jeszcze – tutaj liczy się doświadczenie, a jego nie zdobywa się po kilku tygodniach stażu. Wielu specjalistów będzie potrzebowało nawet kilku lat praktyki, by z powodzeniem móc wykorzystać zdobyte umiejętności przy zaawansowanych projektach. Jeśli jednak jesteśmy zmotywowani, a świat kodu naprawdę nas kręci, czas poświęcony na budowanie własnej marki nie będzie czasem straconym.