Specjaliści IT zmieniają pracę

Specjaliści IT zmieniają pracę

Czasem w naszym życiu zawodowym coś się zmienia. Nie jesteśmy już zadowoleni z zarobków, współpracownicy nas irytują, a wykonywane dotychczas obowiązki służbowe nie sprawiają nam żadnej satysfakcji. W branży IT pracownicy zmieniają pracę co najmniej raz na dwa lata. Z czym wiąże się offboarding? Dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?

Właśnie mamy w rękach najnowszy raport opublikowany przez No Fluff Jobs. Offboarding – dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy? podsumowuje badania ankietowe przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca tego roku. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną z odejść pracy są niezadowalające zarobki, choć wpływ na taką decyzję mają też inne czynniki. Dzięki No Fluff Jobs możemy dowiedzieć się, jak wygląda cały proces odejścia z firmy – od podjęcia decyzji do ostatniego uścisku dłoni. Ogromny potencjał raportu powinni wykorzystać przede wszystkim managerowie, na biurku których często lądują wypowiedzenia.

Offboarding – czemu specjaliści IT zmieniają pracę?

Niespełna miesiąc temu redakcja portalu No Fluff Jobs zaprezentowała raport dotyczący branży IT w pierwszej połowie 2020 roku. Wynikało z niego, że programiści byli (i są) jednymi z najlepiej opłacanych pracowników. Mediana proponowanych wynagrodzeń wynosiła w tym okresie od 12 do 17,6 tys. zł + VAT w przypadku kontraktów B2B. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak na to, że specjaliści IT czują pewien niedosyt. Aż 78% z nich rezygnuje z pracy z powodu niezaspokojenia oczekiwań finansowych. Kolejnymi bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na taką decyzję są: kultura pracy w firmie (59%), atmosfera w zespole (53%), brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa (52%) czy brak komunikacji z managerem (48%). Specjaliści IT rzadko (bo tylko w 15%) decydują o odejściu pod wpływem impulsu. Aż 54% ankietowanych twierdzi, że nowe oferty pracy przegląda dopiero wtedy, gdy czuje konieczność zmiany. 24% respondentów szuka nowych, konkurencyjnych propozycji jeszcze w trakcie pełnienia obecnych obowiązków.

Offboarding – dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?

https://nofluffjobs.com/insights/raport-offboarding-dlaczego-specjalisci-it-odchodza-z-pracy/

W poszukiwaniu nowych ofert pracy

Połowa specjalistów IT zmienia pracę średnio raz na dwa lata. Częściej taką decyzję podejmują osoby dopiero rozpoczynające przygodę z programowaniem, zajmujące niższe stanowiska. Najrzadziej na zmianę zatrudnienia decydują się liderzy. Nikogo nie zdziwi jednak to, że ani junior, ani senior, na nową pracę nie musi długo czekać. Aż 25% z nich znajdzie zatrudnienie w ciągu miesiąca, a tylko 10% będzie czekało na taką szansę ponad 6 miesięcy. Specjaliści IT w zdecydowanej większości swobodnie rozmawiają z innymi o planach odejścia z firmy. Co drugi zgłasza je liderowi, a jeszcze więcej z nich (2 na 3 pracowników) omawia swoje zamiary z współpracownikami. Okazuje się, że te rozmowy przynoszą zwykle oczekiwany efekt. Przedsiębiorcy chętnie podejmują próby zatrzymania swoich pracowników w firmie, z czego aż 23% specjalistów IT dałoby się do nich przekonać nawet tuż po wręczeniu wypowiedzenia. Ciekawsza propozycja finansowa sprawia, że dotychczasowe plany o odejściu porzuca aż 73% zatrudnionych.

Co sprawia, że pracownicy IT szukają nowej pracy?

https://nofluffjobs.com/blog/dlaczego-specjalisci-it-odchodza-z-pracy/

Specjaliści IT stawiają na komunikację

Marzyliście kiedyś o tym, by wparować do gabinetu szefa, rzucić wszystkie dokumenty na jego biurko i zamknąć za sobą drzwi? Jeśli tak, to nie mamy dobrych wieści – palenie za sobą mostów jest jednym z najgorszych rozwiązań. Specjaliści IT dobrze o tym wiedzą. 58% ankietowanych uważa, że nieformalna rozmowa z przełożonym na temat rozstania może przynieść wiele korzyści obu stronom. Innym zależy na czasie na przekazanie swoich obowiązków (55%), udzieleniu referencji (44%), możliwości pożegnania się z współpracownikami (43%) czy oficjalnym exit interview (też 43%). Często oczekiwania te (przynajmniej w pewnym stopniu) pokrywają się z rzeczywistością. Niestety nie zawsze. Wielu specjalistów IT (zwłaszcza juniorów, stażystów i team leaderów) uważa, że pracodawcy nie są zainteresowani przyczynami ich zwolnienia. Aż 86% respondentów twierdzi, że przełożeni nie wyciągają wniosków z takich rozmów. Zwracają również uwagę na inne, popełniane przez pracodawców, błędy. Na ich czele znajduje się podawanie fałszywych powodów rozstania (66%).

Co sprawiłoby, że zostałbyś w firmie?

https://nofluffjobs.com/blog/dlaczego-specjalisci-it-odchodza-z-pracy/

Specjaliści IT rozważają powroty

38% specjalistów IT ocenia swoje pożegnania z przełożonymi neutralnie, 32% bardzo dobrze, a 18% dobrze. Choć wrażenia są raczej pozytywne, to neutralne (a tym bardziej negatywne) opinie powinny być dobrą wskazówką dla wszystkich pracodawców. Dziś, w dobie niesamowitego rozwoju technologicznego, trudno jest powiedzieć, że branża IT jest hermetyczna. Ale mimo to ludzie się znają, wymieniają się doświadczeniami, polecają zaprzyjaźnionych i zaufanych pracowników, a przestrzegają przed nielojalnymi. W najnowszym raporcie No Fluff Jobs przeczytamy również, że blisko 40% specjalistów IT rozważa powrót do swojego poprzedniego pracodawcy. Wynika z tego, że nie zawsze traktujemy odejście z pracy jako radykalne zamknięcie rozdziału. Budowanie dobrych relacji w firmie i wsłuchiwanie się w potrzeby innych ludzi zawsze będą wartościami na wagę złota. To właśnie one sprawiają, że często spotykamy się znów.