Scrum – sposób na zwinne zarządzanie projektami

Scrum – sposób na zwinne zarządzanie projektami

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie efektywnych metod pracy. Zrozumienie oczekiwań klientów pozwala dostosować działania do ich potrzeb. Tym samym zmniejszając koszty i skracając czas, który jest potrzebny do zrealizowania projektu. Jedną z najbardziej skutecznych struktur, które pomagają zespołom projektowym pracować efektywnie, jest właśnie Scrum.

Tradycyjny model tworzenia produktu już dawno temu wyszedł z mody. Dziś, w dobie pędzącej przed siebie, zaawansowanej technologii, niemożliwym jest zaplanowanie z góry wszystkich etapów projektu. Prędzej czy później pojawią się niepewności, które szybko mogą pokrzyżować plany. Projekt będzie pochłaniał coraz większe nakłady czasu i pieniędzy, a po jego zamknięciu, okaże się, że nawet w ułamku nie odpowiada na potrzeby klienta. Świetną alternatywą dla tradycyjnego modelu tworzenia produktu jest Agile, czyli zwinna metodyka pracy. A Scrum jest najlepszym sposobem jej realizacji.

Na czym polega przewaga Scrum?

Scrum, wbrew powszechnej opinii, nie jest ani metodą, ani metodyką. Nie podsuwa gotowego planu, który doprowadzi do osiągnięcia celu. Sprawdzi się za to w sytuacjach złożonych i skomplikowanych, w których na początkowym etapie nie jest możliwe ustalenie konkretnych sposobów działania. Twórcy Scruma, Jeff Sutherland i Ken Schwaber, znaleźli na jego zdefiniowanie dużo lepsze pojęcie – framework. W wersji polskiej przewodnika po Scrumie, czyli Scrum Guide, framework przetłumaczony jest jako ramy postępowania. Ich celem jest kreatywne wytwarzanie produktów lub usług. Scrum znajduje zastosowanie przede wszystkim w tworzeniu produktów cyfrowych (zwłaszcza oprogramowania). Jest on jednak na tyle uniwersalny, że może zostać wykorzystany w każdej branży, przy projektowaniu praktycznie każdego produktu lub usługi. Scrum odwraca tradycyjny model projektowania i dowodzi, że odpowiednia komunikacja w projekcie i skupienie się na powierzonych zadaniach przynosi lepsze efekty niż kurczowe trzymanie się terminów i budżetu.

Scrum – dlaczego jest tak wydajny?

Twórcy Scruma twierdzą, że choć jego teorię łatwo jest zrozumieć, dużo trudniej wcielić jest ją w życie. Podstawowe pojęcia związane z ramami postępowania przedstawili w Scrum Guide. Scrum jest osadzony w teorii empiryzmu (w myśl której wiedzę czerpiemy z doświadczeń), a ta z kolei opiera się na trzech filarachPrzejrzystości, Inspekcji i Adaptacji. Reguła Przejrzystości otwiera dostęp do informacji całemu zespołowi pracującemu nad produktem. Wszyscy jego członkowie muszą wiedzieć, jaki jest cel projektu oraz jego aktualne postępy. Przejrzystość z kolei umożliwia Inspekcję, czyli analizowanie obecnych działań i wykrywanie pojawiających się rozbieżności. Jeśli takowe się pojawią, muszą być natychmiast skorygowane, by się nie nawarstwiały – za tym kryje się pojęcie Adaptacji. Zmiany mogą być wprowadzone w każdym momencie projektu – nawet na samym końcu. Dzięki nim możliwe jest stworzenie produktu perfekcyjnie odpowiadającego potrzebom rynku. Takie podejście sprawia, że Scrum jest niezwykle wydajny.

Scrum realizuje założenia zwinnej metodyki pracy, czyli Agile

https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/agile-i-scrum-czyli-sciezka-do-zwinnosci/

Ramy postępowania – powszechna struktura pracy w branży IT

Jak wynika z raportu Scrum Master Trends 2019, po framework sięga aż 33% badanych zajmujących się projektowaniem oprogramowania i usług internetowych. Na pozostałych miejscach znajdziemy między innymi firmy finansowe i ubezpieczeniowe (16%) czy firmy consultingowe (10%). Nie bez powodu Scrum cieszy się tak dużą popularnością właśnie w branży IT. Praca nad aplikacją, oprogramowaniem desktopowym, grą czy stroną internetową idealnie wpisuje się w jego ramy. Na każdym etapie weryfikowane są założenia, wprowadzane udogodnienia, poprawiane błędy – to jednak nie byłoby możliwe bez wcześniejszego obsadzenia najważniejszych ról. Nad rozwojem projektu pracuje Zespół Scrumowy. Osobą wprowadzającą ramy postępowania, wyjaśniającą zespołowi teorie i wartości Scruma jest Scrum Master. Bezpośrednio wspiera on także Właściciela Produktu (Product Ownera), który z kolei przedstawia cel i listę potrzeb (Backlog Produktu). Za wykonanie projektu odpowiedzialny jest profesjonalny Zespół Deweloperski, który jest samoorganizujący się i międzyfunkcjonalny. Jego członkowie są upoważnieni do samodzielnego zarządzania czasem i wskazanymi zadaniami.

Scrum jest oparty na wartościach

https://bulldogjob.pl/articles/1058-dlaczego-mam-placic-za-scrum-mastera

Dlaczego warto znać Scrum?

Scrum zrywa z czasochłonnymi fazami projektowania. Na ich miejsce wchodzą krótkie – bo trwające maksymalnie cztery tygodnie – Sprinty. Podczas nich zespół pracuje nad fragmentem produktu, który następnie przekazuje klientowi. Informacje zwrotne otrzymywane w krótkich odstępach czasu minimalizują ryzyko, jakie pojawia się w tradycyjnym modelu projektowania. Jeśli wyłaniają się błędy, poprawiane są na bieżąco – nie warto czekać, aż urosną do horrendalnych rozmiarów. Taka sytuacja generowałaby koszty, wymagałaby też od nas dużo większych nakładów czasu i pracy, a przecież tego należy unikać. Proces Scrumowy usprawnia działania zespołu, a w konsekwencji – znacząco przyczynia się do wzrostu jakości finalnego produktu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć wartościowe produkty cyfrowe, dołącz do inkubacji i kursu Full Stack Developer. Przedstawimy w nim wszystkie zasady Scruma, a tym samym przygotujemy do egzaminu kończącego się zdobyciem certyfikatu Professional Scrum Developer.