Python dla bystrzaków

Python dla bystrzaków

Stoicie przed wyborem języka programowania, ale przerażają Was niekończące się ciągi niezrozumiałych znaków? Jeśli tak, to Python jest właśnie dla Was. Do napisania pierwszego programu będziecie potrzebowali tylko Notatnika. I chęci do nauki, ale to już przecież macie.

Zdaniem Bulldogjob, Python jest jedną z najbardziej lubianych technologii używanych przez programistów w pracy. Zastanawiacie się dlaczego? I co ma wspólnego język programowania z serialem komediowym, pełnym absurdalnych, ironicznych, często niezrozumiałych, za to niesamowicie śmiesznych skeczy? Wbrew pozorom bardzo dużo! Twarzą Pythona wcale nie jest zielony gad – nazwa języka pochodzi od emitowanego w latach 70. przez BBC Latającego cyrku Monty Pythona. Wierny fan serialu, Guido van Rossum, nazwał na jego cześć stworzony przez siebie projekt. Nawet w dokumentacji Pythona znajdziemy odniesienie do skeczy. 

Czym jest Python?

Python jest wysokopoziomowym, interpretowanym i uniwersalnym językiem programowania. Oznacza to, że ma naturalną, minimalistyczną i bardzo intuicyjną składnię, czyli zbiór reguł, które muszą zostać spełnione, by ciąg znaków w danym języku mógł być rozumiany przez komputer. Podstawowe polecenia i prosta semantyka sprawiają, że po język ten sięgają nawet początkujący programiści. Python wspiera wiele paradygmatów programowania (obiektowy, strukturalny i funkcyjny), dając użytkownikowi wybór i nie narzucając jednego rozwiązania. Wspiera również wiele platform, dzięki czemu kod możemy uruchomić na wszystkich głównych systemach operacyjnych, takich jak Linux, UNIX, Windows, Mac OS X, Android czy iOS. Jedynym narzędziem, które będzie nam potrzebne, by uruchomić kod, to interpreter, czyli w skrócie program wykonujący inne programy. Jego wybór i instalacja nie powinny nikomu z nas sprawić trudności – interpretery są dostępne dla każdej wspieranej platformy.

Python to uniwersalny język programowania

https://code.tutsplus.com/pl/tutorials/intro-to-pygal-a-python-svg-charts-creator–cms-27692

Zastosowanie języka Python

Python jest bardzo wszechstronny. Możemy go wykorzystać przy tworzeniu stron internetowych, gier, skryptów czy interfejsów graficznych, choć to dopiero początek jego wyjątkowych możliwości. Coraz częściej mówi się o Pythonie w kontekście analiz Big Data. Za tym pojęciem kryją się ogromne ilości dostępnych danych i ich przetwarzanie. Dzięki szczegółowej analizie zbiorów możliwe jest odkrywanie nowych zasobów, jednak zadanie to nie jest praktycznie możliwe do wykonania przez człowieka. Z pomocą przychodzą narzędzia, które są w stanie przetwarzać terabajty (a nawet petabajty) danych. Big Data znajduje obecnie zastosowanie w każdej branży, w której niezbędny jest proces sprawnego przetwarzania informacji. Trudno sobie bez niego wyobrazić pracę wszystkich instytucji, banków, uczelni czy przedsiębiorstw produkcyjnych. Big Data ma również swój udział w rozwoju Sztucznej Inteligencji, uczenia maszynowego i badań klinicznych. A, co najważniejsze, to właśnie w Pythonie możemy napisać prosty program, który będzie w stanie analizować ogromne ilości danych.

Latający cyrk Monty Pythona

http://ustamagazyn.pl/2020/01/ministerstwo-smiechu/

Język, z którego korzystają najwięksi

Przejrzysta i zwięzła składnia, którą można zastosować w setkach różnorodnych projektów, kusi nie tylko raczkujących programistów. Z aplikacji napisanych w Pythonie korzystamy wszyscy. Język ten jest na tyle uniwersalny, że wykorzystują go największe firmy – Google, YouTube, Spotify, Netflix, Facebook czy Instagram. Używany jest głównie przy analizowaniu danych, choć nie tylko. Przykładowo, została w nim napisana facebookowa, zachęcająca do polubienia wtyczka, którą widzimy na wielu stronach internetowych. Python, od samego początku mocno wspierany przez Google, stał się nawet oficjalnym językiem wykorzystywanym po stronie ich serwerów. Z kolei Dropbox, służący do przechowywania plików w chmurze, został w całości napisany w Pythonie – dzięki temu jest zgodny z każdym systemem operacyjnym. Czujecie niedosyt? W takim razie prezentujemy wisienkę na torcie. Programiści z NASA wykorzystali ten prosty, nieskomplikowany język do stworzenia systemu odpowiedzialnego za wznoszenie w przestrzeń kosmiczną wahadłowców.

Dropbox został napisany w Pythonie

https://teamquest.pl/blog/1576_dropbox-z-silnikiem-rust

Python – podstawy dla programistów

Jak widzicie, Python jest dla Was stworzony, jeśli marzycie akurat o wyniesieniu promu kosmicznego na orbitę. Oczywiście odpowie także na wiele innych Waszych potrzeb związanych z programowaniem. Python to idealny język do nauki programowania. Jego podstawy są zrozumiałe nawet dla tych osób, które z kodem nie miały nigdy nic wspólnego. W sieci dostępnych jest wiele tutoriali – także darmowych – dzięki którym dowiecie się, jak napisać swój pierwszy program. Świetnym źródłem wiedzy jest też interaktywny samouczek Pythona – tam z kolei znajdziecie nie tylko podstawy, ale też poradniki dla bardziej zaawansowanych graczy. Poza tym wokół Pythona – tak jak wokół innych projektów open source – skupiona jest duża (i jedna z najbardziej aktywnych) społeczność. Warto do niej dołączyć, by na bieżąco dzielić się wspólnymi doświadczeniami. Według No Fluff Jobs, Python był też jedną z najlepiej opłacanych technologii w pierwszej połowie 2020 roku. To jak, przekonaliśmy Was?