Praca zdalna w IT

Praca zdalna w IT

Aktualna sytuacja wymusza na nas wprowadzanie nowych rozwiązań. W ostatnich miesiącach, w związku ze zwiększającą się liczbą zachorowań na COVID-19, wielu z nas przeszło na pracę zdalną. Księgowi, copywriterzy, graficy, tłumacze i programiści od marca pracują w swoich własnych domach. Jak dziś wygląda praca zdalna w IT?

Obostrzenia związane z pandemią wywołaną przez koronawirusa przewróciły nasz świat do góry nogami. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięcie sklepów i restauracji, obowiązkowe zasłanianie ust i nosa – to jedne z wielu, które pojawiły się w rządowym planie. Zadrżała (i drży nadal!) praktycznie cała gospodarka – wiele firm się zatrzymało i trudno powiedzieć, czy uda im się przetrwać po kilku miesiącach posuchy. Pracodawcy, jeśli tylko mieli taką możliwość, od razu zlecili swoim pracownikom pracę zdalną. Taki model z powodzeniem wdrożyła także branża IT. I wszystko wskazuje na to, że w niejednym przypadku tak już zostanie.

Praca zdalna w IT znana nie od dziś

Praca poza siedzibą firmy nie jest żadną nowością. Wielu przedsiębiorców, chcąc przyciągnąć najlepszych pracowników, proponuje ją już na pierwszych etapach rekrutacji. Okazuje się, że dla nas, milenialsów, praca zdalna jest najbardziej pożądanym trybem. Gwarantuje elastyczność, niezależność i życie zgodnie z zasadami work-life balance. Dotąd była traktowana jako benefit pozapłacowy, dzisiaj nie jest już niczym niezwykłym. Nie wszystkie branże można zamknąć w czterech ścianach swojego mieszkania, ale – całe szczęście – ich lista jest bardzo długa. Na jej czele znajduje się branża IT, w której odsetek osób pracujących zdalnie jest największy. Choć trudno jest rozkręcić własną markę bez wykształcenia i doświadczenia, nie brakuje śmiałków, którzy od samego początku stawiają na samokształcenie i samodzielne zdobywanie pierwszych zleceń. Inni z kolei zaczynają karierę w korporacjach, a dopiero później, po rozbudowaniu swojego portfolio, przechodzą na własną działalność. To świetne rozwiązanie – zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na nieustannym rozwoju i pracy dla wielu przedsiębiorstw jednocześnie.

Praca zdalna w IT w dobie koronawirusa

https://www.infor.pl/prawo/praca/telepraca/3630318,galeria,Koronawirus-a-praca-zdalna.html

Praca zdalna w IT – wady i zalety

Praca zdalna w IT pachnie wolnością i niezależnością. Nie ma szefa, który stoi przez osiem godzin nad naszą głową. Pracujemy wtedy, gdy nasza produktywność jest największa – choćby to była pierwsza w nocy. Nie wciskamy się w sztywne ramy wyznaczone przez ewidencję czasu pracy, nie tracimy pieniędzy na dojazdy. Możemy pracować w domu, parku albo ulubionej kawiarni. Korzyści z pracy zdalnej w IT jest wiele, jednak nie każdy będzie czuł się w niej dobrze. Pracując w domu, nasze kontakty z innymi ludźmi są ograniczone do minimum. To na nas ciąży obowiązek rozbudowywania swojego portfolio i trafiania do potencjalnych klientów – nikt nie podsunie nam zadań, musimy dotrzeć do nich sami. Będzie trudniej, jeśli nie potrafimy zarządzać czasem, a obowiązki domowe rozpraszają naszą uwagę. Dla skrupulatnych i dobrze zorganizowanych introwertyków, którzy potrafią się skupić na wyznaczonym zadaniu, taki model pracy będzie spełnieniem marzeń.

Praca zdalna w IT to dla wielu spełnienie marzeń

https://kodilla.com/pl/blog/praca-zdalna

Jak zorganizować pracę zdalną w IT?

Dziś, w obliczu zagrożenia koronawirusem, wielu z nas jest zmuszonych do zamknięcia biura na klucz i przeniesienia obowiązków pracowniczych do domu. Nie jest to łatwe. Z jednej strony, gdy cała rodzina zostaje w domu, trzeba wykazać się niesamowitymi umiejętnościami logistycznymi. Trudno jest pogodzić opiekę nad dziećmi i obowiązki domowe z pracą zawodową. Z drugiej strony wiele osób nie potrafi przełączyć się w domowym zaciszu na „tryb pracy”. Gdy przygotowaliśmy się do wyjścia do biura, nasze czynności były pewnie wpisane w pewien poranny rytuał. Jeśli jesteśmy zamknięci w domu, rytuał ten często zostaje zakłócony. I w ten sposób, do zaplanowanej wideokonferencji, siadamy przed komputerem w błękitnej wizytowej koszuli i czerwonych spodniach od piżamy. Będzie łatwiej, jeśli postaramy się zorganizować naszą pracę zdalną w IT. Jak? Posprzątajmy biurko, wyznaczmy czas pracy (znajdźmy z nim miejsce na przerwę), zbierzmy listę obowiązków i – co najważniejsze – postarajmy się jej konsekwentnie trzymać.

Połączenie pracy zdalnej w IT i obowiązków domowych nie należy do łatwych zadań

https://firma.rp.pl/koronawirus/5320-koronawirus-a-biznes-pytania-i-odpowiedzi-dla-kogo-praca-zdalna

Czy programiści wrócą do biur?

Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa” to najnowszy raport opublikowany przez firmę rekrutacyjną Devire. Wynika z niego, że IT i telekomunikacja jest drugą (po nieruchomościach) branżą, która w dobie COVID-19 wdrożyła pracę zdalną – i to aż w 86%. Napotkała przy tym dużo trudności, związanych głównie z komunikacją pomiędzy zespołami i bardzo słabym przygotowaniem firm pod względem technologicznym. Jednocześnie IT i telekomunikacja to sektor, który zdaniem przedsiębiorców najmniej odczuje negatywne skutki koronawirusa. Może spowolnił, ale na pewno się nie zatrzymał – tak jak miało to miejsce w przypadku spedycji czy lotnictwa. No dobrze, ale pandemia w końcu się skończy (miejmy nadzieję, że jak najwcześniej), wszystkie obostrzenia zostaną złagodzone. Jedni z nas powrócą do pracy stacjonarnej, wykonywanej w siedzibie pracodawcy, drudzy – zostaną na home office. Trudno na ten moment oszacować, która grupa będzie liczniejsza. Przekonamy się za kilka miesięcy.