Płace w IT idą w górę

Płace w IT idą w górę

Kilka miesięcy pisaliśmy o tym, jak koronawirus wpłynie na branżę IT. Braliśmy pod uwagę aktualną sytuację na rynku, przedstawialiśmy prognozy. Dzisiaj mamy w rękach najnowszy raport No Fluff Jobs. Okazuje się, że płace w IT poszły w górę nawet o kilkanaście procent. W raporcie znalazły się również aktualne informacje dotyczące rodzajów umów oraz najlepiej opłacanych specjalizacji i technologii w branży IT. Jesteście ciekawi?

Rynek pracy IT w pierwszej połowie 2020 roku” to najświeższy raport opublikowany przez redakcję portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs. Dane, jakie się w nim znajdują, napawają optymizmem. Okazuje się bowiem, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie dość, że ominął branżę IT, to jeszcze spowodował wzrost zarobków. I to nawet o kilkanaście procent! Pojawiły się nowe trendy, zmieniło się zapotrzebowanie na specjalistów – zwłaszcza tych doświadczonych. A jak wyglądają prognozy na drugą połowę roku?

Rynek pracy w IT w obliczu zmian – pracujemy zdalnie

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nasze życie zawodowe uległo zmianie. W skład przyjętej przez rząd tarczy antykryzysowej weszły zapisy o wykonywaniu pracy zdalnej. Wówczas duża część z nas przeniosła obowiązki służbowe z biura do domu. Według No Fluff Jobs wzrosła również liczba aplikacji na oferty pracy zdalnej. W pierwszej połowie 2020 roku na jedno ogłoszenie o pracy w tym systemie przypadły aż 33 aplikacje. Różnica jest kolosalna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dane sprzed roku – wtedy na jedną ofertę pracy zdalnej przypadało 18,5 aplikacji. Trudno jest na ten moment powiedzieć, jak długo tendencja pracy w tym systemie z nami zostanie. Coraz częściej mówi się o tym, że nawet po wygaśnięciu pandemii wielu z nas do biur już nie wróci. Ostatni kwartał pokazał nam jednak, że praca zdalna – wbrew pozorom – wcale nie skutkuje spadkiem efektywności. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja i właściwe zarządzanie czasem.

Rynek pracy IT w Polsce

https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it-w-pierwszej-polowie-2020-roku-zarobki-rodzaje-umow-i-specjalizacje-w-branzy/

Płace w IT w czasach pandemii

W pierwszej połowie 2019 roku pracodawcy najczęściej, bo aż w prawie 60%, oferowali kandydatom współpracę B2B. W tym samym okresie w 2020 roku było to 57%. Oferty z możliwością zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę (na pełny etat) pojawiały się rzadziej – w 39%. O ile popularność typów oferowanych umów praktycznie się nie zmieniła, o tyle zarobki znacząco poszły w górę. W pierwszej połowie 2020 roku średnia zarobków była o kilkanaście procent wyższa niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Dotyczyło to zarówno kontraktów B2B, jak i umów o pracę. Mediana wynagrodzeń proponowanych w pierwszej połowie 2020 roku w przypadku umowy B2B wyniosła od 12 000 + VAT do 17 600 + VAT. Średnia płac w IT w przypadku umowy o pracę z kolei mieściła się w widełkach od 8 900 do 13 200 zł brutto. Najmniej zarobili pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie i umowę o dzieło.

 

Płace w IT – doświadczenie bardzo mile widziane

W minionym półroczu pracodawcy stawiali głównie na doświadczonych specjalistów IT. Wiele sektorów gospodarki z dnia na dzień przeniosło się do sieci, pojawiła się potrzeba szybkiego wprowadzania nowych rozwiązań. Z tego powodu przedsiębiorcy postawili na wykwalifikowaną kadrę. Oferty pracy kierowane były przede wszystkim do midów i seniorów (w każdym z przypadków było to 46% ofert). Najmniej ofert kierowanych było do juniorów – tylko 8%. A jak to zapotrzebowanie przełożyło się na wynagrodzenia? Juniorzy na kontraktach B2B mogli liczyć na zarobki od 4 000 do 7 000 zł + VAT. Specjaliści na poziomie mid zarobili średnio dwa razy więcej, a seniorzy od 15 800 + VAT do nawet 20 000 zł + VAT. W przypadku umowy o pracę pensje wyglądały następująco: dla juniorów – od 4 000 do 6 300 zł brutto, dla midów – od 8 000 do 12 000 zł brutto, dla seniorów – od 13 000 do 18 000 zł brutto.

Mediany płac w IT w zależności od lokalizacji

https://mobirank.pl/2020/08/07/rynek-pracy-w-it-w-polsce-1-polroczu-2020-r/

Najlepiej opłacane specjalizacje i technologie

Jakie umiejętności były najlepiej wynagradzane w pierwszej połowie 2020 roku? Z raportu No Fluff Jobs wynika, że na najwyższe płace w IT w przypadku kontraktów B2B mogli liczyć specjaliści Big Data (21 000 zł + VAT) oraz Business Intelligence (20 000 zł + VAT). Najniższych mogli spodziewać się pracownicy działów Support i UX. W przypadku umowy o pracę ta tendencja się utrzymuje. Najwyższe wynagrodzenia trafiały na konto specjalistów Big Data (do 17 000 zł brutto), Business Intelligence (do 16 500 zł brutto) oraz DevOps (do 15 000 zł brutto). Najniższe z kolei do specjalistów: Support, IT Administrator i UX. Nie bez znaczenia była również znajomość technologii. Na najwyższe zarobki w przypadku B2B mogli liczyć specjaliści znający dobrze języki Scala i Java (do 20 000 zł brutto). W przypadku umowy o pracę, największą popularnością cieszyły się technologie takie jak: Java, Angular, .NET, Python, React i Node (wynagrodzenia do 15 000 zł brutto).