Junior Developer

Junior Developer

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w IT. Trudno się dziwić – wszak ofert dobrze płatnej pracy dla programistów przybywa z każdym dniem. Poszukiwani są najczęściej doświadczeni specjaliści, ale to nie oznacza, że Junior Developer nie może liczyć na ciekawe zlecenie. Co zrobić, jeśli dopiero stawiamy w tej branży pierwsze kroki?

W branży IT, tak jak i w wielu innych branżach, liczy się doświadczenie. Z tego powodu czasem początkującym programistom trudno jest znaleźć interesujące, dobrze płatne zlecenie. Ale spokojnie – nie od razu Kraków zbudowano. Na początek wystarczy zaangażowanie, otwarty umysł oraz, oczywiście, porządne szkolenie programistyczne. To najlepsza droga do zbudowania ciekawego portfolio.

Junior Developer – od czego zacząć?

Wiedza teoretyczna nie wystarczy, aby stać się programistą, ale warto od niej zacząć. Gdzie ją zdobyć? W pierwszej kolejności na myśl nasuwają się studia informatyczne. To dobry pomysł, choć wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne, by znaleźć pracę w tej branży. Jeśli nie zależy nam na tytule inżyniera, a mimo to chcemy poznać tajniki programowania, wybierzmy się na specjalistyczny kurs. W raporcie opublikowanym przez No Fluff Jobs czytamy jednak, że najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest samokształcenie online. Decyduje się na niego aż 24,3% respondentów, a jego źródłem są znalezione w internecie tutoriale. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, musimy pamiętać, że z teorią ramię w ramię zawsze powinna iść praktyka. Oznacza to, że nauka programowania, nawet ta najbardziej podstawowa, powinna zawsze opierać się na realnych projektach. Ten etap wymaga czasu oraz dyscypliny – i dla wielu osób jest ogromnym wyzwaniem. Ale gwarantujemy – warto przez niego przebrnąć.

Programowania nauczymy się nie tylko na politechnice

https://silesiansolution.com/blog/programowanie-najlepszy-sposob-na-nauke-programowania/

Pierwsze projekty Junior Developera

Junior Developer to osoba, która zdobyła już podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu programowania i potrafi ją zastosować w praktyce – również na podstawowym poziomie. Poradzi sobie z drobnymi problemami, a nawet potrafi stworzyć swój własny, choć niewielki, projekt. Junior Developer jest dopiero na początku ścieżki zawodowej w IT, więc przy realizacji zadań na pewno pojawią się wątpliwości, a nawet pomyłki. To normalne. A ponieważ podobno najlepiej uczymy się na błędach, byłoby świetnie, gdyby ktoś przeprowadził nas przez ten etap. Kto? Ktoś, kto potrafi nadzorować pracę Junior Developera, wspomagać go każdego dnia i – co najważniejsze – świetnie przekazywać wiedzę. Znalezienie pracy bez doświadczenia (a często nawet bez wykształcenia!) to strategia, na którą stawia obecnie coraz więcej przedsiębiorstw. Zalicza się do nich firma Twilio z San Francisco. W ostatnim czasie zwiększono w niej liczbę niedoświadczonych, choć obiecujących i zaangażowanych, programistów z 5% do 25%.

Junior Developer powinien umieć pracować w zespole

https://bartlomiejchmielewski.pl/junior-developer-2020/

Junior Developer – gdzie szukać pierwszej pracy?

Dobrze, znamy już podstawowe zagadnienia, a na swoim koncie mamy kilka wstępnych projektów. Czy to wystarczy, aby znaleźć dobrze płatną pracę? Raczej nie, ale od czegoś trzeba zacząć. Możemy szukać ofert pracy takich firm jak Twilio i na ich pokładzie stawiać pierwsze kroki. Nie trzeba od razu lecieć do słonecznej Kalifornii (choć tak wielu z nas o tym marzy!), aby znaleźć ciekawe miejsce, w którym zdobędziemy doświadczenie. Według No Fluff Jobs, aż 53% początkujących programistów rozpoczyna swoją przygodę z IT w dużych firmach, które są gotowe na to, by nas zatrudnić i uczyć – czasem nawet od podstaw. Na tym etapie spostrzegawczy rekruter na pewno zorientuje się, czy za naszą decyzją pracy w IT stoi jedynie chęć szybkiego zarobku, czy prawdziwa, gorąca miłość do programowania. Zatrudnienie w dużej firmie i praca pod czujnym okiem kierownika to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które powinno znaleźć się na początku kariery każdego Junior Developera.

Junior Developer pod czujnym okiem doświadczonego programisty

https://polskatimes.pl/coraz-trudniej-o-prace-w-it-oczekiwania-wobec-mlodszych-programistow-rosna/ga/12914143/zd/27427927

Portfolio Junior Developera – obowiązek czy zbędny dodatek?

Duże firmy to duże możliwości, a odbycie w nich stażu zwykle owocuje wieloma ciekawymi umiejętnościami i znajomościami. Programowanie nie jest czymś, czego można nauczyć się wyłącznie z podręczników. Bardzo ważnym elementem, który powinien umacniać się na każdym etapie naszego rozwoju, jest portfolio. Cóż, może wydawać się niepotrzebne, jeśli już podpisaliśmy umowę o pracę i jest nam dobrze w naszej ukochanej korporacji, ale to błędne przekonanie. Czy zdecydowalibyśmy się na usługi fotografa, nie widząc żadnego z jego zdjęć? Pewnie nie – i to samo dotyczy Junior Developerów. Zacznijmy od niewielkiego portfolio, pochwalmy się w nim swoimi pierwszymi, najlepszymi, samodzielnymi projektami. Przejrzyjmy oferty pracy, wybierzmy ciekawe zlecenia, dorzućmy dobre chęci i zaangażowanie, a nasze portfolio z każdym miesiącem będzie coraz dłuższe. Nim się obejrzymy, nie będziemy już Junior Developeremstaniemy się Midem.