Java dla zielonych

Java dla zielonych

Dla wszystkich rozpoczynających swoją przygodę z IT wybór języka programowania nie jest łatwym zadaniem. Zależy nam na języku, który z jednej strony będzie łatwy do nauki, a z drugiej – pożądany przez pracodawców. Właśnie taka jest Java.

Jak wynika z raportu z badania branży IT opublikowanego przez redakcję portalu Bulldogjob, aż 64% deweloperów zna podstawy Javy. Chętnie uczą się jej początkujący programiści, jak i ci bardziej zaawansowani, którzy przygodę z branżą IT rozpoczynali z innym językiem programowania. Java jest zaawansowana, daje ogromne możliwości, wykorzystuje się ją przy wielu projektach – aplikacjach mobilnych, aplikacjach korporacyjnych, oprogramowaniu desktopowym i grach. Wielość zastosowań nie sprawia jednak, że Java jest skomplikowanym językiem. Jej podstawy można poznać już podczas krótkiego kursu, sięgają po nią nawet samoucy. I zwykle już przy niej zostają.

Czym jest Java?

Java jest najpopularniejszym obecnie językiem programowania w Polsce. Używana jest głównie w back-endzie, czyli tym, czego nie widać, a bez czego żadna strona internetowa nie mogłaby istnieć. Większość z nas, przeglądając każdego dnia dziesiątki stron, nie zastanawia się nad strukturą kodu czy panelem administracyjnym. A właśnie to zaplecze sprawia, że wszystko działa prawidłowo. Java opiera się na programowaniu współbieżnym, bazującym na współistnieniu wielu procesów lub wątków. Ściśle wiąże się także z silnym typowaniem. Co to oznacza w praktyce? W przeciwieństwie do najpopularniejszego języka służącego do tworzenia aplikacji frontendowych (JavaScript) tutaj programista o wszystkich błędach wynikających z nieadekwatnego dobrania typu obiektu dowiaduje się od razu podczas kompilowania kodu projektu. Ponadto język jest w pełni obiektowy, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć, co dzieje się w naszym programie. Faktem jest, że praca programisty niejednokrotnie polega na rozwiązywaniu problemów istniejących w realnym świecie. Wśród przykładów takich problemów jest np. napisanie systemów pozwalających na sprzedaż biletów do kina, wypożyczenie hulajnogi lub kupienie przedmiotu na portalu aukcyjnym. W takich sytuacjach Java umożliwia “odzwierciedlenie” rzeczywistości w programie, dzięki czemu nie jest koniecznym tworzenie setek linii kodu opisującego kolejne etapy jego działania. Motto Javy brzmi “write once, run everywhere” i doskonale oddaje sens kolejnej cechy języka, jaką jest przenośność. Właśnie za sprawą przenośności ten sam napisany program będzie działać na większości sprzętów komputerowych i systemów operacyjnych.

Logo języka programowania Java

https://www.samouczekprogramisty.pl/kurs-programowania-java/

Nauka Javy z filiżanką kawy

Niebieska filiżanka aromatycznej kawy. Skąd wiemy, że aromatycznej? Bo nad filiżanką unosi się czerwona, dynamiczna para. Każdy z nas zna to logo, jednak nie każdy z nas wie, dlaczego to właśnie ono stało się znakiem rozpoznawczym Javy. Odpowiedź jest zaskakująca, ale zacznijmy od początku. Niespełna trzydzieści lat temu grupa obiecujących inżynierów z firmy Sun Microsystems postanowiła stworzyć język odpowiedni zarówno dla urządzeń cyfrowych (dekoderów, telewizorów), jak i programowania. Na czele tej ekipy stał kanadyjski programista, James Gosling. Gdy projekt był gotowy, trzeba było wymyślić chwytliwą nazwę. Gosling, wybierając się w przerwie po kawę sprowadzaną z azjatyckiej wyspy Jawa, pomyślał, że równie energetyczna jak ich język może być tylko… kawa. Filiżanka szybko powędrowała na logo nowego języka. I choć od tej pory dużo się zmieniło – Sun Microsystems został przejęty przez Oracle, a sam James Gosling rozpoczął pracę w Google, a później Amazonie – aromatyczna kawa już została.

Java jest świetnym językiem dla początkujących

http://www.niezgrani.pl/czym-jest-java/

Język programowania Java – zastosowanie

A teraz przejdźmy do konkretów, czyli tego, dlaczego warto uczyć się Javy. Jest popularna, stale rozwijana i udoskonalana, a to sprawia, że zapotrzebowanie na programistów znających Javę wzrasta z każdym rokiem. To język, który świetnie sprawdzi się zarówno przy małych, jak i dużych projektach. Używa się go przy tworzeniu oprogramowania desktopowego, gier czy aplikacji. Tak, także tych na naszych telefonach, bo Android działa właśnie w środowisku Javy. Java świetnie współpracuje także z innymi systemami operacyjnymi. Z tego powodu często preferują ją właściciele dużych firm, którzy, zamiast inwestować w nową infrastrukturę, wolą polegać na sprawdzonych rozwiązaniach. Z Javy korzystają najwięksi – NASA, Amazon.com, Facebook, Gmail i wielu innych. Ciekawostką jest to, że uwielbiana na całym świecie gra, Minecraft, została napisana właśnie w tym języku. Mimo wielości zastosowań, Java jest przyjazna dla początkujących. A jeśli nawet nasze serce podbije finalnie inny język, to podstawy Javy będą dobrą bazą do dalszej nauki.

Znana gra, Minecraft, została napisana właśnie w Javie

https://www.gram.pl/news/2019/09/20/minecraft-ma-teraz-wbudowany-kreator-postaci.shtml

Java – podstawy języka

Z każdym dniem przybywa śmiałków, którzy podstawy Javy zgłębiają w internetowych tutorialach. To świetne źródło wiedzy, ale pamiętajmy, że z językami programowania jest podobnie jak z językami obcymi. Najdroższe fiszki z angielskiego nie pomogą, jeśli nie będziemy mogli czasami porozmawiać z Brytyjczykiem. Z tego powodu, wraz z teorią Javy, powinna iść praktyka. Dobrym pomysłem jest wybranie się na profesjonalny kurs. Oprócz bagażu informacji, będzie też dobrą okazją do zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości na bieżąco. Warto również udzielać się na forach dyskusyjnych – Java może poszczycić się jedną z największych społeczności. Zaintrygowani? W takim razie zaczynajmy! Komputer z dostępem do internetu wystarczy, byśmy w ciągu kilku chwil stworzyli swój pierwszy program w Javie. Skorzystajmy z poradników doświadczonych programistów, którzy krok po kroku objaśniają, jak się do tego zabrać. Najczęściej polecany na początek jest program „Hello World”, czyli „Witaj Świecie”. A zatem – kawa z Jawy i do Javy!