Front end – jak zacząć?

Front end – jak zacząć?

Jeśli programowanie kojarzy Wam się z ciągiem niezrozumiałych znaków, do których użytkownik przecież i tak nie ma dostępu, koniecznie musicie dowiedzieć się, czym jest front end. W tym pojęciu mieści się wszystko, co widoczne jest na pierwszy rzut oka – przede wszystkim fonty, kolory, animacje, slidery.

Ale zanim powiemy więcej o front endzie i wszystkich elementach, które czynią naszą stronę atrakcyjną, przypomnijmy, czym jest back end. To całe, niewidoczne dla użytkownika, zaplecze techniczne strony. Back end jest niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania, wiąże się z aplikacją, logiką i bazami danych. Co w tym czasie robi front end? Pobiera wyniki z back endu i wyświetla je na ekranie naszych monitorów.

Front end – co to jest?

Front end, tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest widoczną częścią strony internetowej. To właśnie z nią użytkownik wchodzi w interakcję, dlatego powinna być ona przejrzysta, czytelna i zrozumiała. Czy to trudne? Cóż, często możemy spotkać się z przekonaniem, że praca developera zajmującego się warstwą graficzną strony jest dużo łatwiejsza od pracy jego kolegi zajmującego się back endem. Jest w tym trochę prawdy – to w końcu back-endowcom zostawia się trudne algorytmy, skomplikowane funkcje czy struktury danych. Należy jednak pamiętać o tym, że umiejętności front-end developera nie mogą zaczynać się i kończyć jedynie na programowaniu. Znajomość kodu, a konkretniej trzech najważniejszych w tej specjalizacji języków (o których piszemy niżej), to tylko wierzchołek góry lodowej. Taki developer musi znać najnowsze technologie, być kreatywny, elastyczny i otwarty na potrzeby osób korzystających z serwisu. To ktoś, kto odpowiada za projektowanie i dostarczanie User Experience, czyli wszystkiego, czego doświadcza użytkownik, wchodząc na naszą stronę.

Front end to coś więcej niż programowanie

https://girlsgotech.pl/2019/08/back-end-czy-front-end-co-wybrac/

Podstawowe elementy front endu

Wróćmy do trzech języków, bez których graficzna warstwa strony nie istnieje. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest JavaScript. To język programowania, dzięki któremu możemy wdrożyć na naszą stronę internetową skomplikowane elementy – interaktywne mapy, filmy video, animacje. JavaScript jest przede wszystkim kopalnią interaktywnych możliwości, umożliwia wprowadzenie dynamicznych powiadomień, zaprasza użytkownika do współpracy. Ale język, który odpowiada za zachowanie elementów strony, na nic się nie przyda, jeśli nie będziemy mieli… strony. Aby ją zbudować, koniecznie musimy znać dwa pozostałe, równie ważne narzędzia – HTML i CSS. Pierwszy z nich, HTML, jest językiem znaczników. Odpowiada on za strukturę strony internetowej i jej zawartości – akapitów, tabeli, obrazów, list, linków. CSS z kolei jest językiem służącym do nadawania wyglądu stronie stworzonej w HTML. To dzięki niemu możemy zdefiniować kolory, efekty czy położenie poszczególnych elementów. Każdy z powyższych języków (JavaScript, HTML i CSS) pełni inną funkcję i odpowiada za pracę odrębnych warstw strony.

JavaScript jest jednym z najpopularniejszych języków

https://nofluffjobs.com/blog/najlepsze-darmowe-platformy-do-nauki-programowania-cz-3-javascript/

Ile zarabia front-end developer?

Jesteśmy kreatywni, projektujemy perfekcyjne User Experience, a do tego wszystkie wymienione przed chwilą języki mamy w małym palcu? To świetnie! Takie umiejętności przekładają się na imponujące wynagrodzenia. Jak wynika z opublikowanego kilka miesięcy temu raportu No Fluff Jobs, w pierwszej połowie 2020 roku maksymalne zarobki front-end developerów sięgały blisko 17 000 zł brutto. Zaintrygowani? Podrzucimy Wam kilka liczb. W przypadku współpracy na podstawie kontraktów B2B, wspomniani specjaliści mogli liczyć na płace w granicach od 12 000 do 16 800 zł brutto – w przypadku umowy o pracę zarobki mieściły się w granicach od 8 910 do 14 000 zł brutto. W raporcie przeczytamy również, że stawki oferowane przez pracodawców różniły się od siebie w zależności od zdobytego doświadczenia. Niższych mogli oczekiwać zaczynający swoją przygodę z programowaniem juniorzy, wyższych – seniorzy, którzy potrafią samodzielnie i efektywnie zrealizować projekt od początku do końca.

Mediany wynagrodzeń w pierwszej połowie 2020 roku

https://mobirank.pl/2020/08/07/rynek-pracy-w-it-w-polsce-1-polroczu-2020-r/

Dlaczego warto zostać front-end developerem?

Najważniejszym zadaniem front-end developera jest to, by stworzona przez niego strona internetowa była wygodna i funkcjonalna dla użytkownika. Musi mieć ona w sobie coś wyjątkowego, by przebić się ponad inne, często nawet wyżej pozycjonowane adresy. Co więcej, powinna świetnie prezentować się zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Front-end developer to zawód z ogromnymi perspektywami. Ściśle łączy programowanie z psychologią, empatią, pomysłowością i estetyką.

Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, dołączcie do inkubacji i kursu Full Stack Developer. Podczas niego dowiecie się, jak budować front end od podstaw, poznacie również sekrety najpopularniejszych, najlepiej opłacanych i niezbędnych w pracy front-end developera języków – JavaScript, HTML, CSS.