Branża IT a pandemia

Branża IT a pandemia

Pandemia COVID-19 nie oszczędza żadnego sektora gospodarki. Odczuwa to również branża IT. Raport opublikowany przez No Fluff Jobs niesie jednak nadzieje dla programistów – wszyscy coraz częściej korzystamy ze sztucznej inteligencji i zautomatyzowanych rozwiązań.

Jesteśmy świadkami czasów, w których niemal całe nasze życie przenosi się do sieci. Jeśli mamy taką możliwość, pracujemy zdalnie, robimy zakupy w sklepach internetowych, sprawy urzędowe załatwiamy na platformach publicznych. Nasze dzieci – zamiast przed tablicą szkolną – siedzą przed ekranem komputera. Z tego powodu obecnie polegamy najbardziej na rozwiązaniach, dzięki którym mamy stały kontakt ze światem. Czy to oznacza, że programiści, jako jedni z nielicznych, nie muszą obawiać się gwałtownych zmian na rynku pracy i utraty szansy na nowe zlecenia? Prawda, jak to zwykle bywa, leży pośrodku.

Praca zdalna w branży IT.

źródło: https://pixabay.com/

Sektory nieodporne na koronawirusa

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, niektóre branże radzą sobie całkiem nieźle. Zaliczyć można do nich przede wszystkim usługi online i e-commerce. Pewne jest jednak to, że branża IT w pewnym stopniu także negatywnie odczuje skutki izolacji związanej z pandemią COVID-19. Sektory, które do tej pory przynosiły najwięcej zysków, praktycznie się zatrzymały. Najbardziej ucierpiały te, które bazują na bezpośrednim kontakcie z klientem – hotelarstwo, gastronomia, turystyka, transport. Niestety, prognozy nie są obiecujące. Choć kolejne etapy odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń wprowadzane są szybko, o tyle na wzrost gospodarczy będziemy musieli długo poczekać. I chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Kryzys dotknął prawie każdej branży.

źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ten-kryzys-zapamietamy-na-wiele-lat,nId,4397974

Programiści w poszukiwaniu pracy

Fala przekształceń w niemal każdej gałęzi gospodarki i przymus szybkiego wdrażania nowych systemów sprawia, że pracownicy branży IT są rozchwytywani. Czy wszyscy? Nie do końca. Zleceniodawcy stawiają na doświadczonych programistów, którzy bez trudu poradzą sobie z powierzonymi zadaniami. Z tego powodu, często na samym początku rekrutacji, odrzucają aplikacje juniorów. Większym zaufaniem obdarzają seniorów, którzy są w stanie realizować duże projekty oraz podejmować szybkie i właściwe decyzje technologiczne. Teraz – chyba bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – prezesi dużych firm wolą oddać sprawy w najlepsze ręce, zatrudniając programistów podążającymi najwyższymi ścieżkami kariery. W zdecydowanej większości przypadków przekłada się to na podwyższenie płacy. Według No Fluff Jobs, mediana wynagrodzeń dla midów wzrosła nawet o 8%, a dla seniorów – o 5,5%. Nie oznacza to, że szanse na zatrudnienie osób stawiających w tej branży pierwsze kroki zostają zamrożone wraz z gospodarką. Najlepszym dowodem na to są dziesiątki pojawiających się każdego dnia na portalach społecznościowych ogłoszeń pracy.

Koronawirus a wynagrodzenia w branży IT

źródło: https://nofluffjobs.com/insights/wykres-koronawirus-zmiany-wynagrodzen-w-branzy-it/

Branża IT – nadzieja na lepsze jutro?

Jedno jest pewne. Gdy przypadków zakażenia COVID-19 będzie coraz mniej i w końcu zaczniemy wychodzić z pandemii, nie wrócimy do świata sprzed koronawirusa. Już nic nie będzie takie samo. Każdy z nas – w mniejszym lub większym stopniu – zmienił swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Niektóre z nich okazały się na tyle praktyczne, że prawdopodobnie pozostaną z nami na dłużej. Koniec ze staniem w kolejce do warzywniaka, skoro zakupy można zrobić w sieci. Okazało się, że obowiązki, które do tej pory mogły być świadczone jedynie w wyznaczonym miejscu, przynoszą dokładnie takie same efekty (o ile nie lepsze!), gdy wykonywane są zdalnie, w domu. Wyjazdy służbowe, pochłaniające niejednokrotnie dużą część budżetu firmy, zamienią wideokonferencje. Powierzchnie biurowe pozostaną puste i – wbrew pozorom – wielu przedsiębiorców na tym skorzysta. Już teraz pojawia się potrzeba wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, innowacyjnych systemów, tworzenia niezawodnego oprogramowania. Branża IT stoi u progu wielkich zmian. Czeka nas transformacja cyfrowa.