AI4Youth już w Polsce

AI4Youth już w Polsce

AI4Youth to kompleksowy program pilotażowy ze Sztucznej Inteligencji. Intel ma zamiar wdrożyć go we wszystkich krajach, choć to właśnie Polacy mają szansę testować go jako jedni z pierwszych. O utalentowanych uczniach z Poznania i Gdańska niedawno usłyszał cały świat. Innowacje, które wdrożyli, są jednak tylko początkiem rewolucji, jaka wiąże się z rozwojem Sztucznej Inteligencji.

Ostatnie lata to intensywny rozwój wyjątkowej technologii, która ma choć w pewnym stopniu dorównać ludzkiemu umysłowi. Czy w związku z tym będzie możliwe zastąpienie mózgu człowieka komputerem? Obecnie nie ma takiej sposobności i trudno – ze względu na wyjątkowość struktury mózgu – wyobrazić sobie, że kiedykolwiek się to uda. Wiadomo natomiast, że innowacyjne rozwiązania mogą uczynić nasze życie łatwiejszym i pomagać w codziennych obowiązkach. Rozejrzyjmy się dookoła. Sztuczna Inteligencja towarzyszy nam coraz częściej, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach wkroczy dumnie w niemal każdą sferę naszego życia.

Czym jest program AI4Youth?

Tworzenie algorytmów naśladujących inteligentne zachowania to czynność, z którą wiąże się dziś coraz większe nadzieje. Idąc za tym tropem, Intel wdrożył w ubiegłym roku program szkoleniowy AI4Youth. Jego celem jest przygotowanie młodzieży na rewolucję związaną ze Sztuczną Inteligencją (ang. Artificial Intelligence, w skrócie: AI). Projekt pilotażowy ma już wkrótce działać na całym świecie, niemniej do tej pory z sukcesem dotarł tylko do trzech krajów – Indii, Korei Południowej i Polski. Pod koniec ubiegłego roku minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz wiceprezes firmy Intel Kirsty Macdonald podpisały porozumienie, w ramach którego uczniowie z polskich szkół mogą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z dziedziny AI. Program jest skierowany dla uczniów szkół średnich lub zawodowych w wieku 13-20 lat. Kurs koncentruje się głównie na zagadnieniach takich jak analiza danych, rozpoznawanie języka naturalnego i analiza obrazu. Uczniów przez kurs mogą przeprowadzać nauczyciele, którzy ukończą uprzednio kurs AI4Y Coach.

Jadwiga Emilewicz i Kirsty Macdonald podpisują porozumienie

https://www.wnp.pl/tech/ministerstwo-rozwoju-i-firma-intel-podpisaly-porozumienie-dot-ai,360066.html

Jak przebiega program AI4Youth?

Intel AI4Youth to minimum 104 godziny intensywnego kursu. Uczniowie biorący w nim udział mogą od postaw poznać kluczowe procesy związane ze Sztuczną Inteligencją. W tym celu wykonują różnorodne ćwiczenia, korzysta z notatników Pythona, dyskutują i samodzielnie (lub wspólnie, z grupą) rozwiązują problemy. Program jest podzielony na cztery etapy: Inspire (Inspiracja), Acquire (Pozyskiwanie), Experience (Doświadczenie) oraz Empower (Uprawnienie). Szkolenie AI4Youth rozpoczyna wstęp teoretyczny, w ramach którego młodzi ludzie dowiadują się, czym jest Sztuczna Inteligencja i jaki ma ona wpływ na gospodarkę. Poznają, jakie są konsekwencje jej wprowadzenia (w kontekście problemów etycznych i gospodarczych). W kolejnych etapach uczniowie doskonalą umiejętności niezbędne w procesie tworzenia własnego projektu. Kurs wieńczy ostatnia część, podczas której młodzież zdobywa uprawnienia do wykorzystania swojego doświadczenia. Posługując się poznanymi narzędziami, tworzą samodzielnie, bez pomocy nauczyciela, własny algorytm AI.

Warsztaty Bootcamp AI4Youth w Poznaniu

https://www.pcss.pl/bootcamp-ai4youth-w-edulab-pcss/

Zwycięskie projekty Polaków

Pierwsza polska edycja programu AI4Youth zakończyła się ogromnym sukcesem. Trenerzy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) przez wiele miesięcy prowadzili szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Stworzyli także kurs internetowy z podstaw programowania i wirtualną infrastrukturę laboratorium programistycznego. W pierwszym polskim szkoleniu AI4Youth wzięło udział stu licealistów z Gdańska i Poznania, którzy opracowali szereg ciekawych, innowacyjnych rozwiązań. Wyróżnienie zdobyły cztery projekty – program umożliwiający korzystanie z komputera jedynie za pomocą wzroku, program tłumaczący język migowy, aplikację pozwalającą ocenić poziom stresu odczuwanego przez maturzystów (na podstawie czasu snu, czasu nauki czy ilości spożywanych posiłków) oraz aplikację dla nauczycieli, przyspieszającą sprawdzanie testów i kartkówek. W podsumowaniu programu pilotażowego znalazły się również inne rozwiązania, jak program rozpoznający twarz użytkownika czy przewidujący zanieczyszczenie powietrza. Młodzież z polskich szkół wykazała się ogromną inicjatywą, dlatego już wkrótce rozpocznie się kolejna edycja kursu.

Sztuczna Inteligencja coraz częściej zastępuje człowieka

https://www.geekweek.pl/news/2020-02-06/sztuczna-inteligencja-stworzyla-pierwszy-lek-niebawem-trafi-on-na-rynek/

Sztuczna Inteligencja – perspektywy rozwoju

Sztuczna Inteligencja to nie efekciarskie gadżety z filmów science-fiction. To technologia, z którą każdy z nas – w większym czy mniejszym stopniu – ma do czynienia codziennie. Dzięki niej żyje nam się łatwiej. Zamiast wpisywać interesującą nas frazę do wyszukiwarki Google’a, wypowiadamy ją na głos. Rozmawiamy z chatbotami, a na Spotify słuchamy piosenek, które system wybrał sam na podstawie naszych upodobań muzycznych. Rozwiązania te są jednak dopiero wierzchołkiem góry lodowej, jaką jest technologia AI. Sektorem, który bez wątpienia zrewolucjonizuje ona najbardziej, jest medycyna. Google już wprowadził system, który potrafi z powodzeniem analizować wynik badania mammograficznego. AI wpływa również znacząco na gospodarkę. Automatyzacja procesów sprawia, że pracownicy mogą skoncentrować się na istotniejszych zadaniach. Zmienia się ich charakter pracy, nie wykonują już czynności powtarzalnych, mogą sięgać wyżej. Dzięki AI4Youth także młodzież z polskich szkół ma dostęp do Sztucznej Inteligencji – technologii, w której drzemie ogromny, wręcz niewyobrażalny potencjał.